STAROSTLIVOSŤ O ŠPERKY

www.zlatnictvo-briliant.sk

Vážení zákazníci,

kúpili ste si šperk a chceli by ste, aby vám vydržal čo najdlhšie ako nový? Existuje niekoľko základných pravidiel, ako sa o svoje šperky starať a čo so svojím šperkom robiť a naopak čo nerobiť, aby vám zostal stále tak krásny, ako keď ste ho po prvý raz uvideli.

Najlepšiu starostlivosť poskytnú vašim šperkom v zlatníctve, kde sú na čistenie šperkov správne vybavení. Profesionálne čistenie laserom, alebo ultrazvukom odstráni všetky nečistoty a usadeniny na vašom šperku. Predovšetkým čistenie drahokamových a perlových šperkov je lepšie prenechať odborníkovi. Niektoré šperky na sebe majú vrstvu rhódia, šperky z bieleho zlata by bez neho nemali tak krásne kovovo lesklú farbu. Vrstva rhódia sa časom opotrebuje, ale šperk si môžete nechať znovu porhódiovať a bude zase žiariť ako nový. Podobne je to aj pri striebre, kde rhódiová vrstva chráni kov pred oxidáciou a sčernením. 

Šperky, aj keď sú vyrobené z kovov, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou, nie sú nezničiteľné a nemenné a žiadny šperk nevydrží v top stave navždy. Aj keď sa výrobcovia šperkov snažia a už pri výrobe šperkov do zliatiny kovu pridávajú rôzne prímesi a robia rôzne povrchové úpravy, aby nám šperky vydržali čo najdlhšie. Vo väčšine prípadov ani to nezabráni, aby sa šperk nepoškriabal alebo nezmenil svoju farbu.

Aby ste sa tešili zo svojich šperkov čo najdlhšie, je dôležité aby ste dodržiavali niekoľko základných a veľmi jednoduchých pravidiel:

  • Šperky odkladajte do šperkovnice alebo do hodvábneho alebo zamatového vrecúška na to určeného, najlepšie každý šperk samostatne. Na noc šperky odkladajte.
  • Pri pevných a lisovaných šperkoch sa vyvarujte ostrému ohybu, prelomeniu šperkov, predovšetkým pri ukladaní šperku.
  • Šperky nenoste pri výkone ťažkých a hrubých prác, v prašnom prostredí a v prostredí s výparmi. Chráňte ich pred nárazmi, kontaktom s tvrdými predmetmi, chemickými látkami, kozmetikou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
  • Kozmetické prípravky nikdy nedávame priamo na šperk. Jedná sa hlavne o telové spreje, parfumy, mydlá, krémy, laky na vlasy, jednoducho všetko, čím sa skrášľujete. Všetky tieto látky môžu urýchliť starnutie vášho šperku, niektoré ho môžu dokonca úplne znehodnotiť. 
  • Väčšine šperkom škodí aj chlórovaná, termálna a morská voda, ktorá môže poškodiť samotný kov alebo kamienky, ktoré sú na šperku nalepené. Šperky nepatria na plaváreň, do bazénu s termálnou a minerálnou vodou či do mora.
  • Šperky čistíme len v roztokoch a handričkami, špeciálne na to určenými. Existuje široký výber špeciálnych handričiek, roztokov a krémov, vyrobených práve na čistenie šperkov. Pokiaľ si nie ste istý, dajte si šperk vyčistiť radšej priamo u zlatníka. Nikdy šperk nečistite zubnou pastou, alebo chemickými prostriedkami, ktoré nie sú k tomuto účelu priamo určené. Gumové, či latexové rukavice pripravujú šperk o lesk.
  • Do šperkov nerýpeme klincom, nechtom ani iným ostrým predmetom, pretože sa na ňom vytvoria ryhy a poškodia sa. 

Dodržiavaním týchto pravidiel si zabezpečíte dlhú životnosť šperkov, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie, zvlášť ak chcete, aby Vám nejakú udalosť, chvíľu alebo pocit pripomínali čo najdlhšie.